Příběh Yora

Zakladatel, šéf a především člověk, který přišel s nápadem vyrábět psí krmivo s obsahem hmyzího proteinu, je Tom Neish z anglického Brightonu. Od nápadu až po výsledný produkt vedla dlouhá a fascinující cesta. Výsledkem je ale krmivo, které se vymyká zaběhnutým standardům a může být velkým přínosem nejen pro naše domácí mazlíčky, ale i pro celou planetu.

Jak to všechno začalo

Tom Neish pracoval přes 20 let v odvětví výroby zvířecího krmiva jako návrhář a vývojář produktů a za tu dobu se naučil hodně o tom, jak vzniká kvalitní krmivo pro domácí zvířata. Navíc postupně zjistil, jak moc se lidé starají o blaho svých domácích mazlíčků.

Do krmení pro domácí zvířata se používají čím dál tím hodnotnější suroviny, některá krmiva obsahují dokonce maso kvalitou srovnatelné s tím pro lidskou spotřebu. Tato prémiová krmiva jsou samozřejmě skvělá, ale Toma znepokojovalo, jak velký dopad na životní prostředí má produkce masa do zvířecích krmiv. Tom zjistil, že 500 milionů koček a psů celého světa zkonzumuje každý rok něco kolem 23 miliard tun masa.

A jak sám říká: „Miluji psy, ale jejich krmení představuje velkou zátěž pro životní prostředí. Jako rodič se obávám změny klimatu a snažím se omezit příjem masa v rámci celé své rodiny, jenže psi a kočky jsou masožravci, takže jsem se rozhodl najít jiné řešení. Použít hmyz do zvířecího krmiva mě napadlo, když jsem jedl energetickou tyčinku z mouky z cvrčků. Byla vynikající a mě zajímalo, jestli může být hmyz adekvátním zdrojem proteinů i pro domácí mazlíčky. Spojil jsem se tedy s několika odborníky na výživu zvířat a entomofagii (konzumaci hmyzu) a po mnoha výzkumech jsme se rozhodli pro larvy Hermetia Illucens jako nejvýživnější a nejekologičtější variantu.“

Proč je YORA lepší volbou

Když chceme získat 1 kg proteinu, zabírají hmyzí larvy jen 2 % půdy a spotřebují 4 % vody ve srovnání s chovem skotu. Hmyz roste přirozeně rychlým tempem a konečné velikosti dosahuje za pouhých 14 dní. Krmivo Yora obsahuje také kapustu, mořskou řasu a čekanku, které jsou mimo jiné dobrým zdrojem vitamínu C. Brambory a oves jsou pěstovány ve Velké Británii, krmivo chutná a vypadá jako běžné granule. Je lehce stravitelné, a proto je vhodné i pro psy s citlivým žaludkem.

Pozornost nebyla věnována jen obsahu, ale také balení, aby byl i obal co nejekologičtější. Obaly granulí jsou navrženy tak, že se za podmínek biologického rozkladu snadno rozpadají. Pytle jsou potištěny inkoustem na vodní bázi, aby se minimalizovala kontaminace okolí.

Co vlastně znamená YORA

Pokud vás zajímá, odkud pochází název Yora, jde o jméno jednoho z posledních nekontaktovaných kmenů amazonského deštného pralesa. Takové kmeny, které vždy žily v harmonii s přírodou, jsou nejvíce ohroženy škodami způsobenými konzumací masa.

Krmivo Yora bylo uvedeno na trh na začátku roku 2019.

Comments are closed.